Jdi na obsah Jdi na menu
 


Časté dotazy

Příspěvky

Často používané zkratky

11. 2. 2009

Sleduje-li nováček psaný rozhovor fanoušků japonského komiksu, bývá obvykle značně zmaten velmi častým výskytem nejrůznějších zkratek. Zde se zaměříme na zkratky názvů jednotlivých sérií (ty bývají totiž občas úžasně dlouhé a komu by se s tím chtělo pořád vypisovat, že? ;) a další související projekty.

[Ceý příspěvek]

 

Co je SHOUJO ?

11. 2. 2009

Manga, resp. anime určené pro dívky a ženy. V Japonsku, narozdíl od Západu, dívky/ženy mangu čtou a je spíše výjimkou, když ji někdo nečte. Také značná část chlapců/mužů čte dívčí mangu (přestože jich to přizná jen málo).

 

[Celý příspěvek]

 

Co znamená RABUKOME?

11. 2. 2009

"Love Comedy": početná rodina anime a mangy romanticko-humorného obsahu. Cílovou skupinou bývají primárně chlapci, popularita známých titulů však překračuje všechny věkové i druhové hranice. Typičtí zástupci: Love Hina, Oh! My Goddess, To Heart, Kimagure Orange Road
 

Co znamená MOE?

11. 2. 2009

"Roztomilé k nesnesení" - aktuální trend posledních několika let, který lze vypozorovat v manze i anime. Charakteristický je pro něj vzhled (zejména dívčích) postav se skutečně velkýma očima a celkové ladění do sladka. To však neznamená šmahem nízkou kvalitu, najdou se tu i velice zajímavé tituly. Typickými členy z rodiny moe je například DiGi Charat, Mahoromatic nebo Kanon.

 

Co je to OAV / OVA ?

11. 2. 2009

OAV = Original Animated Video & OVA = Original Video Animation
Jde o anime určené přímo pro videotrh (tedy ne do kin ani na televizní obrazovky). Zpravidla kratší, s kvalitnější animací než televizní seriály. Na druhou stranu delší než filmy a s horší kvalitou animace nez věci do kin. Ovšem to je věc názoru - pro spoustu lidí třeba taková filmová klasika jako Ghost in the Shell už není anime ^_^