Jdi na obsah Jdi na menu
 


Japonsko

Příspěvky

Japonské slavnosti

11. 2. 2009

V šintóistické svatyni v době svátku Šičigosan Svátky spojené se šintó se původně nazývají Macuri a slavý se většinou u jednotlivých svatyň nebo oblastí. Co se týče celého Japonska, mají čtrnáct státních svátků stanovených zákonem. Devět jich bylo uzákoněno v roce 1948 a zbylé později. Pokud je svátek v neděli, připadne vysněné volno na následující den

[klik Celý příspěvek]

 

Origami

11. 2. 2009

Origami je staré japonské umění skládání papíru. Jeho počátky spadají až do 9. století našeho letopočtu. Skládanky se původně věšely pro štěstí k malým dárkům. V průběhu staletí se origami vyvinulo ve zvláštní formu umění s mnoha možnostmi vytváření i použití a bylo převzato i v dalších kulturních okruzích. Dodnes má většina skládaných tvarů svůj vzor ve světě zvířat a rostlin.

[POD PEREXEM FOTKY]

 

Zajímavosti

10. 2. 2009

Mezi nejznámější japonské výrazy patří například sakura (japonská třešeň), kimono (tradiční japonský oděv), samuraj (bojovník), karate (bojové umění), kamikaze (sebevražední letci), harakiri (sebevražda mečem), gejša (společnice), ikebana (umění aranžování květin), bonsaj (malý strom; jejich vzhled je však stejný jako u velkých stromů), origami (skládačky z papíru) a katana (japonský samurajský meč).

 
Celý příspěvek | Rubrika: Japonsko | Fotografie: Japonsko | Komentářů: 0

Japonsko - politika

10. 2. 2009

Japonsko je konstituční monarchie, kde moc císaře je maximálně omezena. Jeho funkce je pouze reprezentativní, ústava z roku 1947 definuje jeho pozici takto: "Císař je symbol státu a jednoty národa, odvozuje svou moc a postavení od vůle národa, v němž tkví nezávislá moc". Nepřímo je tedy řečeno že Císař již není pozemský potomek bohů, ale běžný monarcha. Moc drží v rukou převážně japonský premiér a další zvolení členové Národního shromáždění, zatímco svoboda volby spočívá na japonských občanech.[1] Císař působí především jako hlava státu při diplomatických příležitostech. Současným císařem je Akihito. Jeho nástupcem na trůně je Naruhito, korunní princ Japonska.
 [Celý příspěvek!]
 
Celý příspěvek | Rubrika: Japonsko | Komentářů: 0

Japonsko - historie

10. 2. 2009

Prehistorie
Archeologické nálezy ukazují, že Japonsko bylo osídleno ranými humanoidy přibližně před 500 tisíci lety v průběhu starší doby kamenné. V opakujících se ledových dobách, které probíhaly v posledním 1 milionu let, bylo Japonsko pravidelně spojováno s asijským kontinentem pevninskými mosty (přes Sachalin na severu a pravděpodobně přes Kjúšú na jihu), čímž byla umožněna migrace lidí, zvířat a rostlin z oblastí dnešní Číny a Koreje na japonské ostrovy.
 [Celý článek!]
 
Celý příspěvek | Rubrika: Japonsko | Komentářů: 1

Geografie Japonska

10. 2. 2009

Japonsko leží na východním okraji asijského kontinentu. Stát je tvořen řetězem ostrovů v západní části Tichého oceánu. Největší ostrovy jsou (od severu k jihu) Hokkaidó (北海道), Honšú (本州, největší ostrov), Šikoku (四国), a Kjúšú (九州). K těmto ostrovům patří i skupina menších ostrovů v bezprostřední blízkosti i ostrovy více vzdálené např. Okinawa. Celková délka pobřeží všech ostrovů je 33 889 km.

[Celý příspěvek]

 
Celý příspěvek | Rubrika: Japonsko | Komentářů: 0

Japonsko - základní info

10. 2. 2009

Japonsko (日本 Nihon nebo Nippon), oficiálně Japonsko, je ostrovní země na východě Asie. Nalézá se v Tichém oceánu, východně od Číny, Koreje a Ruska, a rozkládá se od Ochotského moře na severu k Východnímu Čínskému moři na jihu. Jeho hlavní město je Tokio.

[Celý článek]

 
Celý příspěvek | Rubrika: Japonsko | Komentářů: 0