Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anime a manga slovníček pojmů

8. 1. 2009

Bishonen - skládá se ze slov "bi", což znamená krásný a "shonen", což je chlapec. Tedy krásný chlapec. Bishíci mají dokonalé tělo, tvář i vlasy. Vůbec nevadí, když jsou trochu zženštilí a mají jemné rysy, ba naopak. Androgynové jsou vítáni. V yaoi a shounen-ai jsou bishíci všichni. (Kromě škaredých tlustých záporáků.) Bez bishonenů to nemá smysl (!) ^_^ Je nutnost, aby byli vzhledově dokonalí a vy si nad nima mohli poslintat klávesnici.

Bunko - manga ve formátu A6. (Tj. když rozdělíte A4 na půl a vzniklou A5 ještě jednou napůl.)

Con - setkání fanoušků anime a mangy.

Cosplay - soutěž o nejlepší kostým známé anime(/manga) postavy. (Nebo scénku.) Cosplay je velmi populární, můžete se setkat i s cosplayem k jiným žánrům, jako je např. Final Fantasy nebo Harry Potter.

Chibi - brutálně rozkošné karikatury postav, podtrhuje a znásobuje jejich roztomilost. Co je chibi, nad tím se musíme samou láskou rozplývat a pištět. Vrcholem jsou pak chibi v nekomimi.

Dojinshi - neoficiální manga vytvořená amaterským fanoušken, postavy jsou výpůjčené ze známeho anime či mangy, je to vlastně kreslená FanFiction.

Fukidasi - obláčky, používané v komiksech, v nichž je umístěn text.

Hentai - manga nebo anime v pornografickém stylu... Zkrátka sex, sex, sex.

Kawaii - roztomilý. Kawaii je slovo, bez kterého se zkrátka a jednoduše neobejdete. Ale nejen to, co je roztomilé, je kawaii. Je to sexy? Je to romantické? Je to dojemné? Klaďas se záporákem dobře vydřel? Kawaii. Kawaii je vlastně všechno, co se nám líbí.

Kekka Sen - čáry na pozadí, které znázorňují pohyb jednotlivých postav nebo předmětů.

Kezuri - technika stínování kresby

Komikku - japonsky komiks

Manga - japonský komiks. Většinou černobílý, má charakteristický design postav a prostředí.

Mangaka - kreslíř/ka mangy

Moe - "roztomilé k nesnesení" - aktuální trend posledních několika let, který lze vypozorovat v manze i anime. Charakteristický je pro něj vzhled (zejména dívčích) postav se skutečně velkýma očima a celkové ladění do sladka. To však neznamená šmahem nízkou kvalitu, najdou se tu i velice zajímavé tituly.

Nihon - Japonsko. Normálně se s tímto pojmem nesetkáte, používají ho jen Japonci a postavy v manze/anime. Je to vlastně hovorové označení pro Japonsko.

Nekomimi - kočičí převlek. Obsahuje ouška a ocásek, někdy jsou přiloženy i rukavičky s drápky nebo podvazky a jiné "nechutnosti". Vše je chlupaté a heboučké. Vydávají zvuky typu "nyaa". Jsou mega kawaii, lidé je milují. Když se uke navlékne do nekomimi a k tomu se třeba začne i stydlivě červenat, je ještě brutálněji rozkošnější než kdy jindy a všichni seme se na něj slétnou jak včely na med.

Nosebleed - krvácení z nosu. Anime a manga postavy krvácejí z nosu, když je něco nad jejich sexuální představy. U nás to sice tak nefunguje, ale to neznamená, že se tímto pojmem nemůžeme ohánět :3.

OVA - Original Animated Video. Zpravidla kratší, s kvalitnější animací než televizní seriály. Na druhou stranu delší než filmy a s horší kvalitou animace nez věci do kin. Je určené váhradně pro trh, nejde do kin a TV.

Otaku - fanatický fanoušek anime a mangy. V japonštině má negativní zabarvení. Vzniklo asi před třiceti lety z jednoho z řidčeji používaných oslovení druhé osoby, kterým se velmi často oslovovali lidé zbláznění do mangy. U nás na západě zatím negativní zabarvení nemá.

Purotto - zápletka, která se v ději odehrává.

Seinen - manga určená speciálně pro dospělé muže.

Shoujo - manga pro dívky.

Shonen - manga pro chlapce.

Yasashii - jednoduchý, v pohodě

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář