Jdi na obsah Jdi na menu
 


Geografie Japonska

10. 2. 2009
Protože Japonsko je země z velké části hornatá a pokrytá lesy, lidé se soustřeďují převážně do pobřežních oblastí. Hustota obyvatelstva je velmi vysoká; Japonsko je, co se týče hustoty zalidnění, 30. na světě.
Slabá zemětřesení jsou častá, protože Japonsko se nachází na hranici tří tektonických desek. Velká zemětřesení se vyskytnou během každého století několikrát a často také vyvolají vlny tsunami. Poslední velká zemětřesení byla v letech 1923 (Tokio, 8,3 stupně), 1995 (Kóbe, 7,2 stupně) a 2004 (oblast Čúecu, 6,9 stupně).
Podnebí Japonska je oceánské, vlhké a monzunové, ale díky rozloze země se klima v různých oblastech liší. Období dešťů začíná na Okinawě počátkem května, na ostrově Honšú pak uprostřed června, kde trvá cca 6 týdnů. Na přelomu léta a podzimu přinášejí silné deště také tajfuny.
Administrativní dělení
I po vybudování několika podmořských tunelů, a rozmachu letecké dopravy mají trajekty velký podíl na přepravě mezi japonskými ostrovyJaponsko se dělí na 47 prefektur. Hlavní město Japonska Tokio (東京) má 8,2 milionů obyvatel, včetně předměstí až cca 12 milionů.
 
Další významná města:
 Jokohama (横浜 3,5 mil. )
Ósaka (大阪 2,6 mil. )
Nagoja (名古屋 2,2 mil. )
Sapporo (札幌 1,8 mil. )
Kóbe (神戸 1,5 mil. )
Kjóto (京都 1,5 mil. )
Fukuoka (福岡 1,4 mil. )
Hirošima (広島 1,1 mil. )

 

Hlavní ostrovy:

 Hokkaidó (北海道)
Honšú (本州)
Šikoku (四国)
Kjúšú (九州)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář